header.less
777 011 981
menu.less

O materiálech

Mýtus nežehlivé košile

Košile VAVI šijeme především z kvalitních bavlněných materiálů. Není ovšem bavlna jako bavlna, není příze jako příze, a tím pádem není ani košile jako košile. Proto košile označujeme zpřesňujícími cedulkami. Pokud na košili objevíte cedulku Easy Care, bude se Vám lépe žehlit a bude trochu rychleji schnout. Pokud na košili najdete označení Non Iron, bude se Vám velmi dobře žehlit a pokud se o ni navíc budete správně starat, můžete žehlení i do jisté míry vypustit. Poslední označení, které na našich košilích najdete, je Two Fold. To označuje bavlněný materiál vysoké kvality, tzv. dvojmo skanou bavlnu.


Non Iron materiály

Vlastnosti Non Iron je u různých výrobců materiálů dosahováno různými způsoby. Tím nejčastějším a nejlevnějším je mísení bavlněných vláken s polyesterovými. Košile potom není 100% bavlněná, ale obsahuje příměs polyesteru. Směsi mohou být v poměru 35% bavlna a 65% polyester až 80% bavlna a 20% polyester. Čím více polyesteru ve směsi najdeme, tím se bude košile méně mačkat. Zároveň ale bude při celodenním nošení tělo více dusit. Jak se zvyšuje poměr bavlny, zvyšuje se i komfort při nošení a nutnost péče o košili. Každý z nás má jinak citlivou pokožku. Někdo proto na polyesterové košile nedá dopustit, jiný na ně nemůže ani sáhnout.

Dalším způsobem, jak dosáhnout nežehlivosti materiálu, je napuštění bavlněného vlákna nebo utkané látky chemickým roztokem. Tyto roztoky mají různé složení, které si výrobci látek pečlivě střeží jako svoje know-how. Dříve byl však základem těchto roztoků formaldehyd nebo amoniak. Takové chemické látky se i v současnosti stále ještě používají, především u levnějších, východních dodavatelů materiálů. Mimo Evropskou unii platí mnohem méně přísná kritéria ohledně zdravotní nezávadnosti výrobků i dopadu výroby na životní prostředí.

Košile, které jsou u nás označeny jako Non Iron, jsou z materiálu tkaného a upravovaného v Rakousku (ty nesou certifikaci Blue Sign) nebo v České republice. Materiál tak musí splnit velmi přísná kritéria ohledně zdravotní nezávadnosti. Stejně tak textilní výroby musí dodržovat pravidla pro výrobní provoz nenarušující životní prostředí. Domníváme se, že nabízíme našim zákazníkům maximální možný komfort a kvalitu při dodržení základních etických principů ve vztahu k ekologickému způsobu hospodaření na naší planetě.

Non Iron materiál na VAVI košilích je 100% bavlna upravená chemickou lázní a při správném vyprání a sušení košile (viz Jak se starat o košili) opravdu nemusí žehlit, pokud netrváte na perfektní uhlazené košili. Non Iron materiály se při pověšení za vlhka na ramínko samy narovnávají a při nošení se tělesným teplem ještě dohlazují. Pro dokonale vyžehlený vzhled ale žehličku vzít do ruky musíte.


Easy Care materiály

Úprava Easy care zapříčiní, že se na materiálu netvoří tak ostré zlomy při pomačkaní a následně při žehlení také žehlička po materiálu lépe klouže. Dosahuje se jí opět pomocí chemických lázní, ve kterých se máčí buď vlákno, nebo hotový utkaný materiál. Její nevýhodou je, že mírně oslabuje vlákno. Tím pádem se u Easy care materiálu snižuje doba, po kterou Vám košile z něj vyrobená vydrží. Výrobek samozřejmě musí vydržet minimálně 2 roky nošení, ale pravděpodobně Vám nevydrží 10 let, jako některé jiné naše košile, například z dvojmo skané bavlny. Také naše Easy care košile jsou ušité z materiálu vyrobeného především v České republice, a splňují tak velmi přísná ekologická kritéria.


Two Fold

V překladu znamená Two Fold dvojmo skané. Nazývají se tak materiály, jejichž příze je splétána ze dvou vláken. Takto zpracovaná příze se teprve používá na tkaní finální látky. Dvojmo skaný materiál je pevnější, déle vydrží, často bývá také jemnější, protože jsou použita delší a kvalitnější vlákna. Nejoblíbenější typy košil – diagonály a rybí kosti v bílých a pastelových barvách – šijeme především z dvojmo skaných látek.

footer.less
Prodejna Praha
Kundratka 1944/17 180 00 Praha 8
+420 606 934 203
Otevírací doba
Po-Pá 9 - 17, po tel. dohodě
E-shop výdejna
Kundratka 1944/17 180 00 Praha 8
+420 606 934 203
Otevírací doba
Po-Pá 9 - 17, po tel. dohodě
Výroba Vimperk
Pivovarská 475 385 01 Vimperk
+420 775 559 990
Otevírací doba
Po - Pá 6 - 14 a po tel. dohodě
Copyright © 2019
Vyrobila společnost